Jarosław Kurski w Elblągu: Zjednoczona opozycja wygrywa wszystkie wybory

KOD_Elbląg włącz . Opublikowano w Elbląg

 

Przedruk artykułu z Wyborcza.pl - autorka Anna Dobiegała, fot. Renata Dąbrowska


- Zjednoczona opozycja wygrywa wszystkie wybory. To jest jedyny i najlepszy scenariusz - mówił na spotkaniu KOD-u w Elblągu Jarosław Kurski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".

Gościem organizowanego przez Komitet Obrony Demokracji Elbląg spotkania z cyklu "Porozmawiajmy o demokracji" był w niedzielę Jarosław Kurski. Pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" opowiadał m.in. o początkach swojej działalności opozycyjnej, autorytetach (m.in. Janie Nowaku-Jeziorańskim), pracy rzecznika prasowego Lecha Wałęsy i dziennikarza "Wyborczej".


- Jan Nowak-Jeziorański mawiał, że największym wrogiem Polski są sami Polacy. Był dla mnie wzorem patriotyzmu. Gdyby mógł, byłby tutaj i mówił nam, żebyśmy się zmobilizowali, że Polska nie jest tylko dla Jarosława Kaczyńskiego - mówił w Elblągu Kurski. - Dla mnie Władek Frasyniuk byłby oczywistym przywódcą, tylko jemu nie chce się chcieć. Z drugiej strony zrobił już swoje i zastanawiam się, czy to nie jest czas, żeby młode pokolenie przejęło ster. Stwórzmy warunki, żeby mesjasz się objawił - podkreślał.

Nie możemy wejść w populistyczną licytację, bo utopimy nasz kraj

Zapytany, czy nie chce aktywnie zaangażować się w politykę, odpowiedział, że jego barykadą jest "Gazeta Wyborcza".

- Polska bez "Gazety Wyborczej" byłaby gorsza. Chciałbym, żeby "Wyborcza" była butelką życiodajnego płynu, żebyśmy przypominali, co jest ważne - mówił.

O Trybunale Konstytucyjnym mówił, że to jest już, niestety, przegrana sprawa. Nieszczęście polega bowiem na tym, że Prawo i Sprawiedliwość zniszczyło instytucję, a zniszczona instytucja się nie podniesie.

Nie szczędził też krytycznych słów poprzedniej ekipie rządzącej.

- Nie wygramy, dopóki nie wejdziemy do środka społeczeństwa. Praca u podstaw - na to bym stawiał. Są całe grupy społeczne, które rząd zantagonizował. Musimy tych ludzi zebrać w jedną grupę - podkreślał Kurski. - Nasi przeciwnicy wygrali konsekwencją i tego nie można im odmówić. Opozycja powinna wyciągnąć z tego wnioski. Platforma Obywatelska zawaliła.

Kurski dodawał: - Przez 26 lat dokonał się ogromny progres. Nie mam wrażenia, że wzrosły różnice społeczne. Wzrosła wrażliwość społeczna. Ludzie zaczęli oceniać swój status nie na podstawie tego, jak żyło się wcześniej, tylko jak ma sąsiad. PO była głucha na rozwarstwienia społeczne. PiS postanowił dawać nie to, co lubi rybak, ale co lubi ryba. Rozsypał się worek obietnic. PiS ustanawia pewne fakty dokonane, wobec których nie będziemy umieli się odnieść po PiS-ie. Nie możemy wejść w populistyczną licytację, bo utopimy nasz kraj.

Zjednoczona opozycja wygrywa wszystkie wybory

Kurski zapytany o to, co zrobić, żeby odsunąć PiS od władzy, odpowiedział: - Zjednoczona opozycja wygrywa wszystkie wybory. Osobiście uważam, że cała zjednoczona opozycja powinna iść z jednej listy. To jest jedyny i najlepszy scenariusz. Rolą KOD-u jest stworzenie logiki najszerszego wspólnego mianownika. W KOD-zie obok Aleksandra Halla może iść Kazimiera Szczuka. Jako obywatele nie wygramy wyborów, jeśli nie wyciągniemy ludzi, którzy oddali głos na PiS. Rządzący dokonali redystrybucji godności. Dali każdemu po 500 zł. Ludzie poczuli się upodmiotowieni. Zauważmy naszych współobywateli.

Pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" zaproponował stworzenie w Elblągu i innych miastach biur interwencji przy KOD-zie.

Reformę oświaty proponowaną przez rządzących nazwał częścią planu przejęcia i utrwalenia władzy raz zdobytej. Zwrócił uwagę, że PiS dokonuje rewolucji narodowej polegającą na wymianie elit.

- Chodzi o to, żeby stale zapełniać elektorat, żeby zapewniać rzesze ludzi myślących w paradygmacie PiS-owskim. To jest ogromne niebezpieczeństwo - podkreślał Kurski. - Czym różnimy się od Węgrów. Węgrzy na zmiany godzili się w milczeniu. My się awanturujemy. I o to chodzi - opór na każdym kroku, ma im iść jak po grudzie. To jest nasze zadanie.

Spotkanie z Jarosławem Kurskim zakończył satyryczny występ Klaudii Jachiry, która śpiewa i odgrywa skecze na temat Jarosława Kaczyńskiego. 

 • 001
 • 002
 • 003
 • 004
 • 005
 • 006
 • 007
 • 008
 • 009
 • 010
 • 011
 • 012
 • 013
 • 014
 • 015
 • 016
 • 017

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

UK betting sites, view full information www.gbetting.co.uk bookamkers

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31